Tajga
Administrator
Dołączył: 18 Cze 2010
Posty: 283
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 15:44, 22 Cze 2010 Temat postu: Koń luzytański (Lusitano) |
|
|
Pokrój
Lusitano są końmi w typie barokowym, średniej wielkości, w granicach 150-160cm. Mają atrakcyjną, hiszpańską głowę i krótką grubą szyję. Jego nogi są długie i mocne, a klatka piersiowa dość szeroka. Łopatki stromo ustawione. Grzbiet jest krótki i dobrze związany. Maść najczęściej siwa w różnych odcieniach, ale bywa też gniada i kasztanowata. Lusitano są średniej wielkości, ich sylwetkę można wpisać w kwadrat, co sprawia, że są końmi lubiącymi tańczyć i zwrotnymi, którym bez trudu przychodzi np. piaff. Coraz częściej używane w dresażu.
Historia
Słowo "lusitano" pochodzi od "Lusitania", oznaczającego Portugalię, bo z tego kraju rasa pochodzi. Te konie są blisko spokrewnione z końmi andaluzyjskimi, mają te same genetyczne korzenie.
Rasa lusitano została stworzona jako koń powozowy, oraz na potrzeby armii. Obecnie są coraz bardziej popularne w Europie, jako konie ujeżdżeniowe lub rekreacyjne, a w rodzinnej Portugalii nadal jako koń ranczerski lub powozowy.
Użytkowanie i inne
Koń lusitano jeszcze często jest używany do tzw. hiszpańskiej jazdy roboczej. Jest to jak gdyby taki hiszpański "western", z kilkoma różnicami:
- Koń nie chodzi na luźnych wodzach, jak w klasycznym westernie, a jest zebrany;
- Koń umie wykonać chody i figury dość nienaturalne dla niego, np. krok hiszpański;
- Jazda hiszpańska zawiera elementy ujeżdżenia, np. ustępowanie od łydki;
- W westernie większość rzeczy koń robi sam, w HSJ pracuje głównie jeździec;
- Ubiór jeźdźca i sprzęt konia znacznie różnią się od westernowych;
- Ale western wywodzi się od hiszpańskiej szkoł jazdy!
Oprócz tego są też podobieństwa:
- I konie westernowe, i hiszpańskie mają są zwrotne i posłuszne;
- Obie "dyscypliny" powstały od prac na ranczu;
Oprócz tego w HSJ jest jazda z tzw. garrocha, czyli trzymetrową tyczką.
Z wyjątkiem tego konie Lusitano są używane jeszcze w corridzie, która niestety nadal jest żywą tradycją, tym, że w Portugalii nie zabija się byków do walk, a są one dość szanowane (w Hiszpanii byk ginie na arenie, niezależnie czy zawodnik wygra, czy nie). Jeźdźcy konni ułatwiają na arenie zadanie zawodnikowi, odwracając uwagę byka (to w Hiszpanii rzucają w niego piki). Konie muszą być szybkie, zwrotne i mieć spokojny charakter, a także zręcznie manewrować. Jeśli koń zostanie ranny przez byka, to wielki dyshonor dla jeźdźca.
Obecnie, jak wspomniano wyżej, koń jest używany w dresażu i w rekreacji.
Post został pochwalony 0 razy
|
|